Preku bimen e rrezikshme 28 vjecarja shtrohet me urgjenc ne spital

Tina 28 vjeçe preku aksidentalisht një bimë që besohet të jetë më e rrezikshmja në Mbretërinë e Bashkuar – ndërsa i nxirrte qentë për shëtitje duke shkaktuar që fytyra e saj të fryhej aq shumë sa që dukej si një teletubi.

Hogweed gjigante është një bimë lulëzuar në të njëjtën familje me karotat.

Prekja e bimës mund të shkaktojë djegie të rëndë brenda 24 deri në 48 orëve. Nëse bie në kontakt me syrin mund te verberoj transmeton shiko.news


Sabine pohoi se duhej të qëndronte në spital për një muaj, pa mundur të ecte për dy javë për shkak të djegieve që përjetoi.

28 vjecarja pasi ka thene se:”Unë shkova në shtrat absolutisht shume mirë”.
“U zgjova dhe nuk mund të lëvizja fizikisht. Unë kisha dhimbje të bezdisshme.”

“Kam parë dorën time, ajo ishte e kuqe e ndezur,” “Dukej sikur ishte zhytur në acid. Në spital më pyetën nëse dikush më kishte derdhur acid në dorë.”

Por me vome mjeket zbuluan se 28 vjecarja kishte prekur bimen dhe ajo eshte nje bime shume e demshme nese e prek transmeton shiko.news