Receta e paçes dibrane

Përbërësit

 • 3 lugë gjelle miell misri
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 3 gota lëng mishi
 • 1 vezë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 2-3 lugë gjelle uthull
 • Kripë, piper

Përgatitja

 • Fillimisht kaurdisim miellin e misrit me gjalpë duke e trazuar me lugë druri. E lemë miellin të kaurdiset mirë derisa të marrë pak ngjyrë dhe më pas shtojmë lëngun e mishit.
 • Nëse nuk kemi lëng mishi mund të bëjmë një buljon me koncentrat. Vazhdojmë trazimin derisa lëngu të fillojë të lidhet.
 • Në një blender vendosim 1 kokërr vezë, 2-3 thelpinj hudhër dhe 2-3 lugë uthull. Kështu realizojmë një salcë të cilën e shtojmë tek gatimi.
 • E lemë paçen dibrane në zjarr për 2-3 minuta dhe më pas e servirim të nxehtë.