Sa shpesh ju duhet të ndërroni jastëkun tuaj dhe ta lani atë?Flasin ekspertet

Sa shpesh ju duhet të ndërroni jastëkun tuaj?
E vërteta është se jastëku juaj mund të bëhet mjaft i rëndë. Gjëra të tilla si qelizat e vdekura të lëkurës, flokët, marimangat e pluhurit dhe djersa mund të grumbullohen në shtratin dhe jastëkët tuaj , gjë që nuk është thjesht e neveritshme për t’u menduar, por në fakt mund të përkeqësojë gjëra të tilla si alergjitë dhe astma.

Plus, me kalimin e kohës jastëku do të zbutet dhe do të kompresohet. “Një jastëk vërtet i mirë do t’ju zgjasë vetëm rreth dy ose tre vjet,” thotë Rebecca Robbins , instruktore në mjekësi në Divizionin e Mjekësisë së Gjumit të Shkollës Mjekësore të Harvardit dhe bashkëautore e librit “Gjumë për Sukses!” “Pra, për fat të keq, është diçka që duhet ta rifreskoni relativisht rregullisht, por nuk ka pse të prishë bankën.”

Megjithëse, siç është raportuar më parë nga TODAY , përdorimi i një mbrojtësi mund të dyfishojë jetën e jastëkut tuaj.

Nëse nuk jeni të sigurt për sa kohë keni jastëkun tuaj aktual, një mënyrë e sigurt për të ditur se kur është koha për të kërkuar një të ri është nëse jastëku juaj po shkakton dhimbje ose shqetësim, qoftë gjatë natës ose në mëngjes. kur zgjohesh, thotë Robbins.

Si të pastroni jastëkët tuaj
Për të ndihmuar në largimin e disa djersës, papastërtive dhe mbeturinave të tjera, në mënyrë që të mund të flini më të qetë, trajneri i pastrimit Leslie Reichert tha më parë me TODAY se duhet të lani jastëkët tuaj çdo tre muaj.

Shumicën e kohës, udhëzimet e pastrimit mund t’i gjeni në etiketën e jastëkut tuaj. Dhe ndërsa disa mund të hidhen në lavatriçe, të tjera duhet të lahen me dorë ose nuk mund të lahen fare.

Për të filluar, me jastëkët që nuk lahen, si shumica e opsioneve me shkumë memorie, duhet t’i freskoni duke i fshirë me korrent në një mjedis me thithje të ulët ose duke i vendosur në tharëse në një cilësim “vetëm ajër” për 15 deri në 20 minuta, tha Reichert. Nëse ka njolla, mund t’i pastroni ato duke përdorur një leckë që është lagur lehtë me sapun dhe ujë të butë. Më pas, ajo sugjeroi shpëlarjen me një leckë të lagur, fshirjen me një peshqir të pastër dhe lënien e ajrit të thahet.

Për jastëkët që lahen me dorë, ajo rekomandoi zhytjen e jastëkut në një vaskë me ujë të vakët të përzier me pak detergjent të butë. Shtrydheni me kujdes jastëkun për të qarkulluar ujin dhe pastroni atë (shkuma, kur laget, është e brishtë dhe mund të grihet lehtë, tha ajo, kështu që jini të butë). Pasi të jetë pastruar, shpëlajeni me ujë të ftohtë derisa të bëhet i pastër, shtrydhni për të hequr ujin e tepërt dhe vendoseni në një sipërfaqe të sheshtë për t’u tharë.