Sallatë me fasule

Përbërësit:

1 gotë fasule të kuqe të ziera

1 gotë fasule të bardha të ziera

1 spec i verdhë

1 spec i kuq

Majdanoz, kopër, nenexhik

Pak sallatë jeshile

50 gr arra

4 lgj vaj ulliri

3 lgj uthull e kuqe

¼ lëng limoni

Kripë dhe piper

Përgatitja:

Presim specat në kubikë të vegjël me brinjë 0.5 cm. I vendosim në një tas dhe i trazojmë me fasulet e kuqe, fasulet e bardha, majdanozin dhe koperën të grirë imët, disa gjethe nenexhiku dhe arrat e copëtuara pak. Në fund shtojmë vajin e ullirit, uthullën, lëngun e limonit dhe kripë dhe e trazojmë, më pas e servirim në pjatancë ku kemi shtruar disa gjethe sallate jeshile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *