Sekreti i Petanikut (Byrek) Tradicional i Pjekur në Stofë me Dru,Ja si e Gatuajnë Amvisat Korçare (Video)

Nga: ZONJA KATERINA
1 pako peta
1 kokërr qepë
500 gr fasule
4-5 lgj vaj ulliri
1 lgj gjalpë
1 lgj qumësht
Kripë, piper

Fillimisht vendosim fasulet të ziejnë bashkë me një kokërr qepë. Sipas dëshirës mund t’i shtojmë dhe një gjethe dafine. Pasi të jenë zier fasulet dhe të jenë bëre gati si për sallatë i rregullojmë me kripë dhe piper. Marrim një tavë e lyejmë me pak yndyrë (gjalpin e tretur dhe vajin e ullirit) dhe shtrojmë 2-3 peta të rrudhosura.

Në enën ku kemi trazuar vajin dhe gjalpin shtojmë 1 gotë qumësht dhe një garuzhde nga lëngu i fasuleve. E trazojmë mirë dhe me këtë masë spërkasim petët. Vendosim më pas një shtresë fasule duke e spërkatur me yndyrën e përgatitur. Vendosim përsëri 2-3 peta të rrudhosura duke i sperkatur mirë me yndyren e përgatitur dhe kështu vazhdojmë duke realizuar një byrek me 2-3 shtresa fasule. E spërkasim mirë dhe petën e fundit të byrekut dhe e vendosim në furrën e parangrohur në temperaturën 180-200 gradë Celsius për 35-40 minuta.