Si të hiqni yndyrat nga dollapët e kuzhinës dhe te mos turperoheni

0
583

Mënyra e parë për të hequr yndyrën nga dollapët

Ne do t’ju tregojmë se si të bëni vetë heqjen e yndyrës së kabinetit tuaj të kuzhinës pa dëmtuar drurin ose duart tuaja.

Do t’ju duhet:

1 pjesë vaj vegjetal
2 pjesë bikarbonat natriumi

Furçë e vogël për të gdhendur mirë zonën (një furçë dhëmbësh është perfekte)
Një leckë ose letër që shërben për të ndaluar aty të gjithë pastën që bie ndërsa gdhendni

Përziejini mirë përbërësit dhe formoni një pastë. Gdhendni mirë me furçë derisa të hiqet yndyra. Mund të provoni sa herë të jetë e nevojshme për të hequr papastërtitë sipas sasisë së grumbulluar.

Pas ferkimit, lajeni mirë me një leckë të lagur për të hequr pastën e tepërt. Ju mund të shihni në imazhin më poshtë një para dhe pas përdorimit të kësaj metode efektive për të hequr yndyrat nga dollapët e kuzhinës.

<img src=”https://gatuajshendetshem.com/wp-content/uploads/2023/06/2-41.jpg” alt=”” width=”860″ height=”487″ class=”alignnone size-full wp-image-86934″ />

<strong>Një tjetër alternativë për të hequr yndyrat në kuzhinë</strong>
Uthulla gjithashtu ka cilësi për të hequr yndyrat në kuzhinë, gjë që e bën atë një aleat të shkëlqyeshëm për dezinfektimin e shtëpisë dhe mbajtjen e pastër të mobiljeve, përfshirë dollapët e kuzhinës.

Lagni një leckë të pastër dhe të thatë me uthull të bardhë të paholluar dhe fshijini kabinetet me yndyrë. Shpëlajeni leckën me ujë të nxehtë, duke shtrydhur pjesën më të madhe të lagështirës dhe mund ta ripërdorni për t’i dhënë dollapëve një prekje përfundimtare.

Thani sipërfaqet e lagura me një peshqir letre, por kini parasysh pikat ende ngjitëse që duhet të lihen të thahen natyrshëm dhe të pastrohen përsëri, nëse është e nevojshme.

Sodë buke për të hequr yndyrën
Spërkatni sodë buke në një sfungjer të lagur ose një sfungjer jo gërryes (në mënyrë që të mos dëmtoni mobiljet) dhe pastroni të gjitha sipërfaqet e lyer me yndyrë. Ndiqni me një leckë të pastër dhe të lagur për të hequr çdo mbetje pluhuri.

Ju pëlqen kjo? Ndani frymëzimin me miqtë tuaj!