Si te kuptojme nese jemi te prekur nga CoronaVirusi brenda 10 sekondave?

Gjithandej degjojme vetem lajme mbi kete viroze te cuditshme qe ka prekur shume njerez dhe ka pasur viktima ne mbare boten.

Mirepo duke qene se eshte nje virus i ri dhe i panjohur per shkencen, thjesht kane dale teori se si te mund ta parandalojme, si te kurohet dhe po ashtu si te informohet popullata edhe per shenjat e para qe shfaqen ne organizem kur jemi infektuar.

Nje rast eshte ai i nje fizikanti japonez qe ka treguar se si ta kuptojme brenda 10 sekondave nese je i prekur nga Covid-19.

Ai thote se mund te vetetestoheni qe heret ne mengjes, duke qendruar ne nje ambient te paster dhe te beni proven e mbajtjes se frymes per 10 sekonda. Nese arrini ta beni pa u kollitur dhe pa ndjere shenja ankthi apo shtrengimi ne gjoks, atehere jeni te shendetshshem. Ky ritual duhet te perseritet cdo mengjes sepse keshtu do te kuptojme nese munshkerite tona jane te infektuara ose jo.

Gjithashtu ky mjek japonez jep disa keshimlla se si mund ta parandalojme virusin. Filloni duke pire uje cdo 15 minuta ne menyre qe virusi te perfundoje nga ezofagu ne stomak e jo ne mushkeri.

Kini kujdes se fyti i thate eshte ambient ideal per koronavirusin ndaj pini sa me shume lengje frutash e uje.

Gjithsesi keto jane teori pasi shkencerisht nuk dihet gje por megjithate keto perpjekje nuk na demtojne perkundrazi.