Solli rezultate pozitive te të infektuarit me koronavirus, ilaçi do të aplikohet tek 250 pacientë

Po flitet shume se ilaci i artritit ka efekte pozitive per te ata qe jane infektuar me koronavirus.Nje nga spiatalet ne Napoli tregon se ka pasur shume rezultate te mira.

Ai eshte ilaçi Tocilizumab, për të cilin është dhënë aprovimi të aplikohet edhe në 250 pacientë të tjerë me Covid-19 dhe ka rezultuar qe ka efekte.

Kete e ka konfirmuar Kryetarja e Komisionit të Shëndetësisë e Çështjeve Sociale në Parlamentin italian Marialucia Lorefice me anë të një shkrimi në faqen zyrtare të Facebook ku thote se kjo kurë është një shenjë e shpresës së fortë për të gjithë ne, ndërsa presim që një vaksinë specifike për Covid-19 të patentohet.Por deri tani kjo kure eshte aleati me i madh per ne.

Marialucia Lorefice shkruan ne Facebook se duhet te qendrojme ne karantine dhe per nje kohe tjeter dhe qe numri i te infektuarve te shkoj ne renie.