Supë me pulë dhe hudhra

Përbërësit:

400 gr mish pule

1 lgj gjalp

2 lgj vaj ulliri

5 thelpinj hudhër

2 e 1/2 lgj miell

2 gota qumësht

3 gota lëng pule

Kripë dhe piper i zi

Bukë e thekur

Përgatitja:

Fillimisht vendosim një tenxhere me pak ujë të valojë. Lajmë mishin dhe e vëmë në tenxhere, ku uji të ketë marrë valë. Shtojmë kripë dhe e lëmë të ziejë për 30 minuta. Kullojmë lëngun dhe mishin pasi të ftohet e copëtojmë me dorë në copëza të vogla.

Vendosim tenxheren me pak gjalp, vaj ulliri dhe shtpjmë në të hudhrat e shtypura e të grira në copa. E kaurdisim pak pa i dhënë ngjyrë. Shtojmë miellin dhe e kaurdisim miellin si për beshamel pa I dhënë ngjyrë. E shuajmë me qumësht duke e trazuar vazhdimisht deri sa të trashet si beshamel. Me pas shtojmë lëngun e pulës, copëzat e pulës. I japim një valë dhe më pas e shërbejmë me bukë ose brusketa të thekura. Nëse dëshironi mund të shtojmë në fund gjalp të shkrirë me pak piper të kuq ose thjesht gjalp të shkrirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *