Tërmeti 4.3 në Durres dhe Tirane reagon sizmologu i njohur se cfare duhet te dini

Rexhep Koçi nje nga sizmiloget e njohur te vendin tone ka reaguar pas tërmetit me magnitudë 4.3 të shkallës rihter që lekundi Shqipërinë, duke rikthyer panikun në vend nuk ka arsyer per panik duhet te ruajm qetesine ne keto raste.

Ai eshte shprehu në një lidhje telefonike për mediat se qetësoi qytetarët duke u shprehur se nuk ka vend për panik ne kete lekundje, pasi janë pasgoditje të tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit të vitit të kaluar ndaj rrini te qete.

Ai tha se:“Lëkundja është regjistruar pranë zonës së Fushë Krujës. Zona vijon që të jetë aktive. Kanë qenë rreth 9 goditje në orët e fundit, janë pasgoditje që vazhdojnë. Po përjetojmë një periudhë të gjatë pas datës 26 nëntor. Nuk ka vend për panik, është një periudhë që shoqëron tërmetin e datës 26 nëntor” tha Koçi.

Rrini te qete dhe shpresojm qe cdo gje do shkoj mire.

Tërmeti u regjistrua në orën 17:20 sot pasdite. Sipas IGJEUM tërmeti ishte me epiqendër në Gjirin e Lalzit, në detin Adriatik ndërsa lëkundjet janë ndjerë në Tiranë, Durrës, dhe Krujë.