Termeti 7.2 ball shkundi Tajvanin. Shikoni se lekunden pallatet dhe dyqanet. Video

0
288

TAJVAN- Një tërmet me magnitudë 7.2 ka shkundur sot pjesën juglindore të Tajvanit, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS).

Nga ana e tij, shërbimi meteorologjik i Tajvanit njoftoi se tërmeti ishte me magnitudë 6.8 ballë.

Një paralajmërim për cunami është lëshuar nga Sistemi i Paralajmërimit të Tsunamit në SHBA pas tërmetit.

Autoritetet e Tajvanit nuk lëshojnë paralajmërim për cunami për tërmete nën magnitudë 7.

Më herët sot, USGS njoftoi se një tërmet me magnitudë 6.6 goditi brigjet lindore të Tajvanit të shtunën mbrëma.

Tërmeti goditikishte epiqendrën rreth 50 kilometra në veri të qytetit të Taitung. Thellësia e saj fokale ishte 10 kilometra.