Tjeter termet i forte ne Turqi shikoni sa ishte magnituda

Nje tjeter termet lekund sot Turqin pas lekundjes se dites se premte rikthehe perseri lekundjet sizmike.

Tashme toka nuk eshte me e qete dhe lekundjet jane bere shume te shpeshta.

Sipas Qendrës Europiane të Sizmiologjisë tërmeti ishte me magnitudë 5.0 të shkallës Rihter dhe lekundjet ishin te konsiderueshme.

Epiqendra ishte 18 km larg nga Kırkağaç me një thellësi prej 2 km.

Por shpresojme qe lekundjet te vijne dhe te qetesohen.Cdo dite lekundjet jane ne renie dhe magnituda po bie.

Por sizmologet thote qe shpresojme qe toka te jete drejt qetesimit nga lekundjet sizmike.