Tortë me Patate

0
42

Përbërësit5 kokrra patate (mesatare)
280 gr gjizë pa kripë
2 kokrra vezë
vaj ulliri
300 gr spinaq
kripë
piper
3 qepë e njomë

Përgatitja
Prisni patatet në kubikë dhe ziejini me pak kripë.
Ndërkohë skuqni qepët e njoma në vaj ulliri dhe 3 minutat e fundit shtoni spinaqin. Hidhni kripë e piper.
Gjizen përziejeni me 2 kokrra vezë dhe shtoni kripë.
Në një tepsi shtoni patatet e ziera, shtypini dhe krijoni bazën e tortës.
Hidhni shtresën e spinaqit të gatuar, më pas gjizen me vezët.
Piqeni në furrë për 15 minuta ne 200 gradë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here