Vezë e pjekur në Salcë domatesh

Përbërësit

250 gr domate (të qëruara)
4 vezë (të mëdha)
gjysmë qepë
borzilok
kripë
piper
vaj ulliri (ekstra i virgjër)

Përgatitja
1
Vendosni qepët e grira në një tigan të madh me dy lugë vaj. Trazojini dhe lërini të skuqen pak, shtoni domatet e grira dhe një degëz borzilok.
2
Gatuajini për 10 minuta në temperaturë të lartë në mënyrë që salca të trashet, pastaj shtoni kripë. Pasi salca të jetë gati, me ndihmën e një lugë, bëni 4 hapësira ku duhet të thyeni dhe hidhni vezët.
3
Gradualisht shtoni vezët dhe lërini të skuqen.
4
Shërbejeni me salcë domate dhe borzilok të freskët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *