Vizitohet ne Shqiperi dhe i thone qe ke probleme por kur shkon të vizitohet ne Itali habitet nga fjalet qe i tha doktori italian

Histori te tilla ndodhin plot ne vendin tone ku mjeket gabojne ne dhenien e ilaceve apo te pergjigjeve.

Emigrantja prej disa vitesh ne Itali vjen ne Shqiperi per pushime dhe gjate kohes kur gjendet tek te afermit papritur i fillon një dhimbje e forte therese ne fund te shpines por nuk e kuptonte se nga se i vinte dhimbja dhe vendos te shkoje te nesermen tek doktori.

Pasi ben viziten mjeku shqiptar i thote se ke veshken e zvogeluar dhe duhet ta besh operacion sa me shpejt sepse dhimbjet sa do vijne e do te shtohen. Pasi mori ilac per veshkat dhimbjet ishin po te njejtat dhe keshtu kur u kthye ne Itali menjehere shkoi te bej vizite tek doktori italian sepse kishte serish dhimbje.

Miorepo kur e vizitoi, doktori italin i thote qe nuk ke problem me veshkat,dhe ato i ke ne rregull dhe ndaj ilacet qe ke pire nuk te kane dhene asnje efekt se s`jane per kete problemin tuaj.

Mjeku i thote:
`Zonje ju keni probleme me shtyllen kurrizore nga reumatizma qe keni dhe do te japim nje recete per dhimbjet e shpines qe ju kane filluar t`ju shpeshtohen!`

`Pasi mora ilacet une u bera me mire dhe dhimbjet mu qetesuan shume shpejt`- thote zonja ne fjale. Ajo gjithashtu ankohej se keshu i ka ndodhur sa here qe ka bere vizite ne shqiperi, edhe ilacet t`i japin tjeter per tjeter, ishte hera e 2 qe i ndodhte keshtu. ‘Tashme kam gjet rehat kur vizitohem ne Itali me bejne derman menjehere’- shprehet ajo.