Zbulohen 3 zonat e reja ne Tirane ku koronavirusi eshte perhapur me shume

Kjo eshte nje nga periudhat me te veshtira qe po jetojn qytetaret e Tiranes ku te gjithe duhet te qendrojne ne shtepia

Me shume te infektuar jane ne Tirane dhe ne kryeqytet eshte vatra e pare e koronavirusit ne Shqiperi.

9 grupe specialistësh çdo ditë hetojne raste e reja si dhe bëjnë gjurmimin e të gjithe kontakteve të tyre.

Para hyrjes për në banesën ku ata jetojnë personat e dyshuar, mjekët shtojnë numrin e maskave dhe dorezave sipas protokollit të masave mbrojtëse dhe kjo eshte menyra se si te mbrohen me shume.

Tamponi merret në pak minuta me vone. Personat e dyshuar këshillohen të qëndrojnë të izoluar në banesë deri në daljen e rezultatit se do jene pozitive apo negative. Në rast se testi del pozitiv, hetohet e gjithë familja dhe personat e kontaktit.

Menjëherë pas marrjes së tamponit dhe sapo kanë zbritur nga banesa e rastit të dyshuar, epidemiologët heqin veshjet mbrojtëse sipas një rregulli të caktuar. I vendosin në një qese për t’i eleminuar përmes djegies.

Per me shume shikoni videon.