4 Hile se si rrobat te dalin me te pastra e me arome me te mire nga lavatricja

0
763

Shpesh kemi degjuar se rrobat tona nuk mbajne arome freskie apo aromen e zbutesit tuaj te preferuar. Kete problematike te shume amvisave mund ta zgjidhni me keto hile te vogla.

Gjeja e pare qe ndoshta duhet te evitoni eshte te lani rrobat me nje program te gjate edhe pse nuk jane shume te ndotura por keto duhen hequr nga lavatricja menjehere pasi mbaron cikli.

Se dyti, kur hekurosim ne ujin qe i shtoni hekurit mund te perzieni pak nga zbutesi qe te mbajne arome me gjate, psh ne 2 litra uje disa pika nga aroma dhe te leshoni avull nga larg rrobave .

Ne dollapet e rrobave vendosni copa pambuku te njomura me aromatizues dhe rrobat do te kene nje aroma freskie sa here te hapni dollapin por nese keni frike se krijon lageshti atehere fusni ne ndonje cep nje gote me oriz .

Se fundmi nese doni te keni aromat tuaja personale te rrobave atehere ja nje recete:
ne 1 liter uje shtoni 500 ml uthull te bardhe, 2 luge sode buke dhe disa pika vaji esencial sipas deshires.
Kjo aroma zbutesi do te jete e vecante dhe pergatitet shume lehte.

Si mendoni per kete artikull, a ju pelqen ? Shkruani mendimin tuaj. Shiko.news