4 lloje mëngjesi me bazë tërshëre të cilat mund t’i përgatisni që në darkë

Nga sot nuk ka më justifikime për të mos ngrënë mëngjes! Mund ta përgatisni që në darkë atë dhe ta lini gjithë natën në frigorifer. Dhe nuk është nevoja të qëndroni mbi sobë. Bëhet fjalë për të përzier tërshërën (e cila është baza e këtyre katër llojeve të mëngjesit), me qumësht apo kos. Përbërësit shtesë si frutat,farat apo reçelërat mund t’ia hidhni që në darkë ose mëngjes.

1. Tërshërë me karotë dhe arra

4 lloje mëngjesi me bazë tërshëre të cilat mund

Përbërësit:

1/3 kupe tërshërë

Fara chia

Qumësht bajamesh

1/3 kupe jogurt grek

¼ kupe shurup panje

Pak kanellë

1/3 karotë e grirë

Arra braziliane

 

2. Tërshërë me luleshtrydhe, biskotë e gjalpë

4 lloje mëngjesi me bazë tërshëre të cilat mund

Përbërësit:

1/3 kupe tërshërë

1/3 kupe jogurt grek

½ kupe qumësht

Luleshtrydhe

Gjysmë bananeje

Fara chia

Kanellë

 

Udhëzime:

Të nesërmen vendoseni për 26 sekonda mikrovalë dhe shtoni një lugë gjalpë luledielli dhe një biskotë gjalpi.

 

3. Tërshërë me banane

4 lloje mëngjesi me bazë tërshëre të cilat mund

Përbërësit:

1/3  kupë tërshërë Coach

½ kupë qumësht

Pak kripë

Kanellë

1/3 kupë fruta pylli të ngrira miks

Gjysmë banane

 

Shijojeni të ngrohtë ose të ftohtë, me ose pa kafe

 

4. Tërshërë me granola

4 lloje mëngjesi me bazë tërshëre të cilat mund

Përbërësit:

1/3 kupe tërshërë Coach

1/3 kupe jogurt grek

½ kupe qumësht

½ lugë gjelle fara chia

½ banane

Pak kripë

Në fund shtoni disa fara chia dhe disa kokrra granola