7-vjeçar solli në klasë vëllain e tij të vogël, sepse ai nuk donte të linte shkollën

0
439

Një djalë nga Filipinet u bë një yll i mediave sociale pasi mori në klasë vëllain e tij të vogël njëvjeçar pasi nuk donte të linte shkollën dhe askush nuk mund të kujdesej për vëllain e tij të vogël në shtëpi.

Djali 7-vjeçar filipinas, Justin, shpejt u bë i famshëm pasi fotografia e tij duke mbajtur vëllain e tij të vogël në prehër u bë virale në internet.

Justin është një student i klasës së parë në një shkollë të drejtuar nga qeveria e cila ndodhet në një zonë rurale të fshatit Salvacion në qytetin Magallanes në provincën Filipine të Sorsogon.

Fshati rural është 600 kilometra larg nga Manila.

Mësuesja e tij, e cila dëshironte të identifikohej vetëm si zonja Lei, bëri foton që tregon Justinin duke përqafuar vëllain e tij pranë tij ndërsa bënte detyrat e shtëpisë në klasë dhe e postoi në Facebook me një mbishkrim:

Kur mungoj, zonjë, nuk dua të kujdesem që vëllai im (1 vjeç) gjyshja (kujdestarja/gjyshja) të ketë një punë në kodër, mos kujdeseni për të (“Unë nuk bëj dua të mungoj, zonja jam.

Unë do të mbaj vëllain tim njëvjeçar këtu, sepse gjyshja ime duhet të punojë në fermë dhe askush nuk do të kujdeset për të, “citoi mësuesi të thoshte Justin në dialektin lokal Bicol, sipas postimit.

Fjalët e djalit të ri goditën shumë përdorues të internetit se sa i pjekur dhe i përgjegjshëm ishte ai në krahasim me moshën e tij të butë. Shumë përdorues të internetit i uruan suksese djalit në të ardhmen e tij.

Një përdorues i rrjetit komentoi: “Ai është një shembull i të qenit i përgjegjshëm, pavarësisht nga mosha e tij e butë.” ndërsa një përdorues tjetër i internetit i bëri një kompliment djalit që nuk harroi detyrën e tij për të studiuar, pavarësisht se kishte përgjegjësi për t’u kujdesur për vëllain e tij. “Ai i di prioritetet e tij,” shkroi përdoruesi i rrjetit.

Megjithatë, fotografia ngjalli gjithashtu një debat në mediat sociale ku shumë përdorues të rrjetit kritikuan mungesën e prindërve dhe planifikimin e dobët të familjes në Filipine. Disa nga përdoruesit e internetit madje e krahasuan djalin me studentët e kolegjit që braktisën studimet për të marrë pjesë në një tubim për të protestuar kundër Presidentit Rodrigo Duterte.

Megjithatë, djali me siguri ka një zemër prej ari që është i gatshëm të kujdeset për vëllain e tij të vogël, pavarësisht se ai dëshiron të marrë pjesë në klasë. I urojmë të gjithë të mirat në të ardhmen e tij dhe urojm që familja e tij të marrë ndihmën që meriton.

Nëse ju pëlqen ky artikull, pse të mos klikoni ‘Like’ dhe ‘Share’ atë me miqtë dhe familjen tuaj.