A ka Shqiptarë të prekur ne Itali? Ja cfare thote konsullja shqiptare në Milano

Nuk ishte menduar me pare qe do vinte deri ne Itali e jo me ne Shqiperi.

Eshte bere shume shqetesues shpejtesia qe po perhapet virusi ne Itali.

Shpresojm qe virusi te mos vie ne Shqiperi qe nuk ka asnje lloj mjeti parandalues pervec ilaceve te skaduara.

Gazetaret kane arritur të kontaktojë përmes telefonit me konsullen shqiptare në Milano, Anila Pojani mbi gjendjen në Itali dhe deri tani nuk ka asnje shtetas Shqiptar te infektuar.

Ajo tha se shifrat e të prekurve ndryshojnë vazhdimisht por konfirmoi se fatmirësisht asnjë prej shtetasve shqiptarë atje nuk është prekur.

“Jemi në kontakt të vazhdueshëm me autoritet lokale. Na kanë konfirmuar se deri më tani nuk ka qytetarë shqiptarë të prekur”, ka thënë ajo.