Bërxolla viçi me perime në furrë

Përgatitja:

600 gr bërxolla

4 lç mustardë

Kripë dhe piper i zi

Piper i kuq

Vaj ulliri

400 gr patate

200 gr bamje

200 gr kungull

200 gr patëllxhanë

150 gr karrota

150 gr speca

200 gr domate

2 lugë gjelle vaj bimor

Përgatitja:
Fillimisht marinojmë bërxollat. I spërkatim me pak kripë, mbi çdo bërxollë vendosim nga një lugë kafe të vogël mustardë ose gjysmën e lugës së çajit. E hapim me furçë mbi sipërfaqen e bërxollës, e pudrosim me pak hudhër pluhur, piper të zi, piper të kuq. I kthejmë nga ana tjetër bërxollat dhe bëjmë të njëjtin veprim si më sipër. Në fund i spërkatim me vaj ulliri. Lyejmë tepsinë me 2 lugë gjelle vaj bimor. Fillimisht shpërndajmë në tepsi patatet e prerë në kubikë. Të gjitha perimet e tjera të prera në kubikë. Veç bamjet e pastruara nga bishtat i shpërndajmë mbi patatet. I spërkatim me kripë dhe pak vaj ulliri. Mbi të gjitha perimet vendosim bërxollat. I mbulojmë me letër alumini dhe I vendosim në furrë në temperaturën 220ºC për 40 minuta. Më pas largojmë letrën, kthejmë bërxollat dhe I vendosim përsëri në furrë dhe për 15-20 minuta të tjera në temperaturën 200ºC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *