Del nga karantina i riu nga Durrësi që u shpall ‘hero’, ndihmoi të moshuarit në Itali: Nuk e humba kurrë entuziazmin…Ja si fituam

0
73

Djali Shqiptar eshte nje hero i vertete. Alber Baca i cili në kohën kur të gjithë u izoluan në shtëpi nga frika e koronavirusit, ai qëndroi dhe ndihmoi të moshuarit dhe nuk ka me bukur se sa te ndihmosh njerezit ne nevoje.

Ai ka bere nje nga xheste me te bukura duke i ardhur ne ndihme te moshuarve.

Ai ka thene se gjendja eshte e veshtire dhe ai ka qene aty per te ndihmuar nevojtaret.

Gjatë këtyre dy javëve nuk e humba kurrë entuziazmin, as krenarinë, as impenjimin për të ndihmuar personat që kishin nevojë për gjithçka: ilaçe, ushqim e mbi të gjitha qetësi. Të moshuarit që nga një minutë në tjetrën, pas tamponit pozitiv të një turisteje nga Lombardia, u futën në karantinë njësoj si unë.

Por me kurajo, i gjithë personeli e kuptoi se s’mund të rrinim pa bërë gjë dhe u munduam t’ua bënim më të lehtë qëndrimin, 140 të moshuarve, që pushimi pranë detit iu kthye në makth. Kishim nevojë për gjithçka: ushqim, ilaçe. Jetonim me frikë. Lajmet qarkullonin nga njëra dhomë në tjetrën.

Po gjera te tilla te bejne krenar dhe nje falenderim i madh shkon per Alber.