Diten e sotme Putin i “shpall” luftë NATO-s, baza e sulmuar në Ukrainë përdoret për…

Cdo dite ushtria Ruse po avancon me shume drejt Ukraines dhe diten e sotme ka leshuar mbi 30 raketa.

Ata kane sulmuar piken kufitare mes Ukraines dhe Polonis sulme ajrore në jane derguar ne Qendrën Ndërkombëtare për Ruajtje të Paqes dhe Sigurisë në Javoriv, ka thënë administrata ushtarake e rajonit të Lvivit.

Ministri i Mbrojtjes në Ukrainë, Oleksii Reznikov thote se ne kete zone jane trupat e NATOS dhe kjo perben nje rrezik te madh.

19 ambulanca me sirena të lëshuara duke lëvizur nga drejtimi i bazës ushtarake por ne oret ne vazhdim do te mesojme me shume se cfare ka ndodhur atje.

Ne ditet ne vazhdim pritet nje reagim i NATOS rreth kesaj ngjarje.