Donuts. Embelsira qe ju shkrihet ne goje

Donuts

Jane kaq lehte per tu bere dhe te shijshme.

PËRBËRËSIT:
140 g (1 filxhan) miell ;
240 ml (1 filxhan) ujë;
3 vezë;
75 g gjalpë
një majë kripë;
nje lugë ekstrakt vanilje.

METODA:
Vendosni ujin dhe gjalpin në zjarr mesatar dhe ziejini derisa gjalpi të shkrihet.

Shtoni kripën dhe miellin, përzieni me lugë derisa të formohet brumi.

Shtoni ekstraktin e vaniljes në brumë, më pas thyeni 3 vezë, një nga një, ndërsa brumin e përpunoni me një mikser dore.

Transferojeni brumin në qesen e tubacionit dhe nxirrni 12 unaza në një pergamenë.

 

Gatuani çdo skuqje në vaj të nxehur më parë për 3-4 minuta ose derisa të marrë ngjyrë të artë nga të dyja anët. Po ju keshtu i beni?Lini komentin tuaj me poshte.shijejete.com

Shperndajeni me miqt tuaj