Donuts receta me e mire

0
137

*Përbërësit*
* 300 gr miell
* 20 g sheqer
*½ lugë çaji kripë
*50 g lëng portokalli
* 130 g ujë
*50 gr margarinë e shkrirë
*9 Maja e thatë
*1 lugë kanellë dhe sheqer
*vaj për skuqje

*pergatitje*

1) Përzieni miellin, sheqerin, kripën, lëngun e portokallit dhe ujin së bashku.

2) Më pas shtoni gjalpin/margarinën e shkrirë dhe majanë e thatë.

3) Formoni një brumë të njëtrajtshëm dhe lëreni të fryhet derisa të dyfishohet në vëllim.

4) Më pas ndajeni në pjes prej 60 gr secili dhe lërini të dyfishojnë madhësinë.

5) I skuqim ne vaj te nxehte dhe i zhysim ne sheqer kanelle shijojeni.😋