Embëlsirë e ftohtë me kajsi

Përbërësit

250 ml ujë
50 gr sheqer pluhur
1 lugë gjelle mjaltë
2 shkopinj kanellë
6 kajsi
350 gr kos grek

Përgatitja
1
Në një tenxhere shtoni ujin, sheqerin pluhur, mjaltin dhe kanellën. Vendosni kajsitë për ti zierë.
2
Më pas i hiqni dhe i fruloni. Shtojini kosin dhe i përzieni mirë. Shtojini edhe njëherë sheqer pluhur.
3
Tani masën e krijuar e shpërndani nëpër tasa të vegjël. Sipër i shtoni fruta të thata, gjysmën e një kajsie dhe një gjethe mente.
4
Para se ti servirni i lini përreth një orë në frigorifer. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *