Fërgesë me domate e vezë

Përbërësit:

1 qepë

2-3 thelpinj hudhër

2 speca

500 gr domate

1 lk sheqer

1 lk kumin

kripe+ piper i zi

4 kokrra vezë

majdanoz

vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tigan ngrohim vajin dhe kaurdisim për 5 minuta qepën e prerë në kubikë e hudhrat deri sa të bëhen transparente. Shtojmë 1 ose 2 speca të prerë në kubikë dhe i kaurdisim përsëri së bashku për 5 minuta të tjera. Shtojmë domatet të qëruara e të prera në kubikë, 1 lugë kafe kumin, 1 lugë kafe piper të kuq, kripë e piper të zi. ( nëse dëshironi mund të shtoni edhe pak spec pikant). E lëmë të ziejë domaten në temperaturë mesatare për 10 minuta.

Në fund hapim 4 gropëza të vogla me majën lugës dhe shtojmë vezët. Vendosim kapakun për 10 minuta. Spërkatim me majdanoz dhe i servirim të ngrohta duke i shoqëruar me djath.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *