Fërgesë me patëllxhanë

Përbërësit:

700 gr patëllxhanë

3 qepë të vogla

2 degë selino

400 gr domate

2 lgj salcë domate

4 lgj vaj ulliri

80 gr ullinj

30 gr stika pishe

30 gr kaperi

3 lgj uthull

1 lk sheqer

Përgatitja:

700 gr patëllxhane

3 qepë të vogla

300 gr selino

400 gr domate

2 lgj salcë domate

3 lgj vaj ulliri

80 gr ullinj jeshil

30 gr stika pishe

30 gr kaperi

50 ml uthull të bardhë

1 lk sheqer

Borzilok

Përgatitja:

Fillimisht presim patëllxhanët në kubikë 1-2 cm. I vendosim në një kullesë i spërkasim me pak kripë, i vendosim një tas poshtë që të kullojë lëngu i tyre duke vendosur mbi patëllxhanë dhe një pjatë të rëndë. Ndërkohë qërojmë qepët dhe i presim në feta, selinonë e pastrojmë nga fijet dhe e presim në gjysëmrrathë të hollë. Domatet i vendosim në ujë të vluar, i qërojmë lëkurën dhe më pas pasi ti presim në ¼ largojmë farat dhe lëngun dhe tulin e presim në kubikë.

Në një tigan të thellë vendosim vajin e ullirit dhe kaurdisim qepën derisa të zbutet. Më pas shtojmë selinonë dhe e kaurdisim së bashku me qepën për 2-3 minuta. Shtojmë dhe ullinjtë, stikat e pishës, kaperin dhe në fund domatet në kubikë dhe salcën e domates. E rregullojmë shijen me kripë dhe piper, vendosim kapakun dhe e lemë fërgesën të gatuhet në temperaturë të ulët. Ndërkohë në një tigan tjetër skuqim patëllxhanët. Pasi patëllxhanët të jenë skuqur i shtojmë në salcën që kemi përgatitur ku vendosim disa gjethe borziloku dhe pak sheqer. I trazojmë mirë dhe më pas e servirim fërgesën me patëllxhanë të ngrohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *