Ja si u krijua Koronavirus.Ekspertet amerikane tregojne te verteten

Koronavirusi është krijuar në një laborator duke eksperimetuar dhe duke punuar në Wuhan në Kinë dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë është në dijeni se virusi ka dal nga ajo qender kerkimi”.

Kete gje e tregon dhe dr.Francis Boyle, profesor në Universitetin e Illinois në SHBA.

Ai eshte virus si gjithe te tjeret por i mungon ilaci per ta neutralizuar ate.Megjithese jane shume firma boterore qe po merren me kete ceshtje me neutralizuar virusin vetem ne Australi nje qender kerkimore ka arritur ta neutralizoj virusin dhe pret qe ta bej pubklik lajmin e mire megjithese duhet kohe qe ta kthejne ne nje ilac per masen.Kjo do te doje dhe pak kohe.

Boyle thotë se koronavirus ka dalë nga një laborator i sigurisë së lartë në Wuhan. Qeveria kineze është përpjekur të mbulojë çështjen ndërsa është duke zbatuar masa drastike për të kufizuar epideminë.

Laboratori BSL-4 në Wuhan është dhe një qendër kërkimore shkencore e OBSH dhe pikërisht nga ky fakt, thotë Boyle, OBSH nuk mund të flasë.

Pohimi i z.Boyle vjen ndërsa zyrtarisht, autoritetet japin versionin se virusi erdhi nga një treg peshku në Wuhan.

Por revista The Lancet evidentoi se rasti i parë që doli në fillim të dhjetorit, ishte një person që kurrë nuk kishte shkuar në atë treg.