Jahni me mish e patëllxhanë

Përbërësit:

500 gr mish

2 kokrra qepë

2-3 domate

1 lç piper të kuq

800 gr patëllxhan

3 thelpi hudhër

kripë+ piper të zi

dafinë

vaj ulliri

majdanoz

Përgatitja:

Presim mishin në kubikë të mëdhenj dhe e kaurdisim në vaj sat ë ndryshojë ngjyrë. Shtojmë dhe qepën e prerë në kubikë të vegjël dhe vazhdojmë kaurdisjen deri sa qepa të zbutet. Më pas shtojmë domatet ose domaten në kuti, piperin e kuq, kripë e piper të zi e dafinë. I lëmë të marrin valë nëse domatja është e freskët dhe e lëmë të valojë për 10 minuta. Shtojmë pak ujë sa të mbulohet mishi dhe e lëmë të ziejë deri sa mishit ë jetë poyhuajse i zier.

Presim patëllxhanët në kubikë mesatarë, i spërkatim me pak kripë e vaj dhe i pjekim në furrë gjatë kohës që mishi zien.

Më pas i shtojmë në tenxhere dyhe i lëmë të ziejnë së bashku. Shtojmë hudhër deri sa të jenë zier plotësisht patëllxhanët dhe mishi. Në fund shtojmë pak majdanoz dhe e servirim të ngrohtë. Shënim: Patëllxhanët mund ti pudrosim me miell dhe ti skuqim pak e më pas i shtojmë në tenxhere. I japim një valë së bashku me mishin. Zgjedhja është e juaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *