Jahni me pulë e roshnica

Përbërësit:

4-6 racione mish pule(ose mish)

3 lgj vaj ulliri

1 kokërr qepë e madhe

1 fç pure domate

1,5 l ujë

1 lgj gjalp

1 gotë uji roshnica

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Në një tenxhere me vaj, skuqim copat e pulës ose mishit deri sat ë ndryshojë pak ngjyrë. Largojmë copat e mishit dhe shtojmë në tenxhere qepën e grirë hollë. Shtojmë kripë dhe piper dhe e kaurdisim deri sa qepa të bëhet transparente. Shtojmë purenë e domates, i japim një valë, shtojmë copat e mishit të pulës, 1,5 litër ujë të nxehtë dhe e lëmë të ziejë për 20 minuta. E provojmë për shije për ta rregulluar atë. Mdërkohë në një tigan shkrijmë gjalpin dhe kaurdisim roshnicat deri sa ato të marrin një ngjyrë të artë. Më pas i shtojmë në tenxheren ku po zien mishi dhe i lëmë deri sa lëngu të trashet dhe roshnicat të kenë zier rreth 10-15 minuta. I shërbejmë të ngrohta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *