Kotoleta pule me salcë domate

0
136

Përbërësit:

500 gr fileto pule

Kripë dhe piper i zi

2 kokrra vezë

80 gr peksimadhe

50 gr parmixhan

2 lgj vaj ulliri

1 kuti domate të copëtuara

200 gr pure domate

10 gjethe borzilok

125 gr mozzarella

Vaj për skuqje

Përgatitja:

Në një tenxhere të vogël vendosim pak vaj ulliri, domatet e grira në kuti , pure domate, pak kripë, piper të zi dhe 10 gjethe borzilok. Të gjitha këto i vendosim në zjarr për ti dhën një valë të lehtë .

Filetot e pulës i lajmë, i thajmë dhe i presim në feta të holla. I shtypim pak lehtë, i marinojmë me kripë dhe piper të zi dhe më pas i lyejmë me vezë. I rrotullojmë në peksimadhe me parmixhan të tretur dhe i vendosim në tigan për ti dhën një skuqje të lehtë. Shtojmë salcën në një tavë, vendosim mbi salcë kotoletat e pulës të skuqura. Mbi çdo kotoletë vendosim nga një fetë të hollë me djath mozzarella dhe vendosim tavën në furrë në temperaturën 190ºc për 15-20 minuta. Më pas i servirim kotoletat me bullgur, makarona apo oriz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here