Kalcone me djathë dhe kërpudha

Përbërësit

1 bustinë maja
1 lugë sheqer
250 gr miell i tipit 00
100 gr kërpudha
kripë
piper
sheqer

Përgatitja
1
Në një enë kombinoni ujin, majanë, sheqerin dhe e mbështjellim enën me qese kuzhine. Zëmë brumin dhe e mbështjellim me qese kuzhine.
2
Në një tigan me pak vaj ulliri shtoni kërpudhat. Rregullojini me kripë e piper. Pasi brumi ka ardhur e ndani në pjesë të barabarta.
3
I hapni pak dhe i mbushni kalconet me kërpudha dhe feta djathi. I lyeni anash me të verdhën e vezës. Pasi i keni mbyllur kalconet i lyeni sipër me të verdhën e vezës.
4
I vendosni në furrë për ti pjekur përreth 25-30 minuta në temperaturë 180 gradë. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *