“Kiara”, cikloni që godet Europën në fundjavë, ja cfare ndodh me vendin tone

Kjo fundjave pritet te jete me mote me te ftohte nga Britania e deri ne Ballkan.Ku cikloni Kiara sjell nga Atlantiku stuhi ere me shpejtësi mbi 130 km/h dhe dallgëzim 10 ballë.Ndaj pritet qe i ftohti te ze vend ne muajin shkurt.Pas muajve te pare te dirmit shkurti pritet te jete mauji me i ftohte.

Edhe reshjet që do të shoqërojnë Kiarën, pritet të jenë mbi 100 mm në 24 orë, për shumë qytete në Britani, Francë, Belgjikë dhe Hollandë.Por dhe ne Ballkan.

Por, për shkak të temperaturave të larta në zonat perëndimore të Europës, priten rrebeshe shiu, stuhi breshëri dhe shumë më pak dëborë.

Gjatë javës tjetër, pritet që stuhia Kiara të depërtojë drejt Europës qendrore duke arritur brigjet perëndimore të Ballkanit rreth mesjavës që vjen.

Javen qe vjen pritet te rriten temperaturat.