Kiev është i qetë ndërsa kryetari i bashkisë së qytetit merr vendimin e papritur

Kyiv është i qetë dhe i errët ndërsa kryetari i bashkisë së qytetit urdhëron një shtetrrethim brenda natës

Sipas CNN Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, ka rënë në errësirë dhe shumë qetësi në mbrëmjen e vonë të së enjtes.

Pushimi i mbrëmjes është në kontrast të plotë me një ditë të shënuar nga shpërthime sporadike dhe sirena të sulmeve ajrore.

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko shpalli një shtetrrethim nga ora 22:00. deri në orën 7 të mëngjesit me orën lokale, duke i lënë rrugët të shkreta dhe shumë ndërtesa krejtësisht të errëta.

Njerëzit në të gjithë qytetin ose kanë fikur dritat ose kanë hequr perdet.

Sistemi i transportit publik të qytetit është mbyllur gjithashtu gjatë natës, megjithëse të gjitha stacionet e metrosë mbeten të hapura dhe mund të përdoren si strehimore emergjente.