Makarona me salcë karrote e selino

Përbërësit:

400 gr makarona (paccheri)

1 qepë mesatare

1 karrote

1 degë selino

400 gr pure domate

5-6 gjethe borzilok

50 ml vaj ulliri

parmixhan

kripë+ piper i zi

Përgatitja:

Përgatitja:

Vendosim 1 tenxhere me ujë të bollshëm për të zier. Në griresen e qepës vendosim një qepë të grirë në copa, 1 karrotë të grirë në copa, 1 degë selino të prerë në copa, 2 lugë gjelle djathë parmixhan dhe i kalojmë në grirje për 2-3 minuta. Me pas të gjithë masën e shtojmë në tenxheren ku kemi ngrohur vaj ulliri. I kaurdisim për 5-7 minuta. Shtojmë purenë e domates, borzilok, kripë e piper të zi. Shtojmë makaronat dhe pak kripë dhe i lëmë të ziejnë për 1 minutë më pak nga sa shkruhet në etiketë.

Sapo makaronat të ziejnë, shtojmë në salcë 1 garuzhde lëng makaronash si dhe makaronat e kulluara që i lëmë të ziejnë dhe 1 minutë më salcën dhe i sperkatim me parmixhan. I shërbejmë menjëherë të ngrohta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *