Nje baba i mencur i tha te birit: Biri im, ne jeten tende mos hiq dore nga keto tri gjera

Nje baba i mencur i tha djalit te tij: Biri im, ne jeten tende mos hiq dore nga keto tri gjera sepse jeta jote do te jete me e lumtur dhe do te jete gjithmon nga e mira.

Si fillim, ha ushqimin me te mire.Qe te kesh nje jete te shendetshme dhe larg doktorit.

E dyta, fli ne shtratin me te mire.Dhe fli heret zgjohu heret dhe filloje punen heret dhe cdo gje do shkoj per bukuri.

E treta, por jeto ne shtepite me te bukura.

Djali i tha po si mund ti bej ato qe thua ti kur ne o baba jemi te varfer?

Plaku i mencur ia kthen: Por kur ti te vonohesh per te ngrene e te kete marre uria, cfaredo ushqimi te hash do te te duket me i shijshem ne bote.

Dhe nese do te punosh shume dhe do lodhesh tere diten, kudo te te zere gjumi ai do te jete shtrati yt me i mire dhe shtepia jote me e bukur.

Ndaj mbaji mend keto keshilla se do te duhen per gjithe jeten.