Një ëmbëlsirë e shijshme vetëm me dy përbërës te thjeshtë!

Receta e kesaj embelsire eshte teper e thjeshte dhe ka perberesit me te thjeshte qe mund te gjenden perhere. Kjo mund te shoqerohet me kafe, caj ose edhe qumesht. Perberesit me te nevojshem jane mielli dhe gjalpi.

Perberesit: 1 gote uje me miell dhe 100 gram gjalp.

Ndersa per sherbetin nevojiten: 1 gote uje, 1 gote sheqer dhe 1 luge leng limoni.

Pergatitja: Fillimisht ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe i shtojme nga pak miellin duke e trazuar vazhdimisht. Mases qe krijohet i japim forme te rrumbullaket dhe e vendosim ne tepsi per ta pjekur ne temp 180 grade rreth 20 min.

Nderkohe ne pergatisim sherbetin dhe i veme te vlojne sheqerin, ujin dhe limonin se bashku per 5 minuta. Kur embelsira te jete pjekur dhe ftohur pak ia hedhim siper.
Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *