Një ëmbëlsirë e shijshme vetëm me dy përbërës te thjeshtë!

0
19

Receta e kesaj embelsire eshte teper e thjeshte dhe ka perberesit me te thjeshte qe mund te gjenden perhere. Kjo mund te shoqerohet me kafe, caj ose edhe qumesht. Perberesit me te nevojshem jane mielli dhe gjalpi.Perberesit: 1 gote uje me miell dhe 100 gram gjalp.

Ndersa per sherbetin nevojiten: 1 gote uje, 1 gote sheqer dhe 1 luge leng limoni.

Pergatitja: Fillimisht ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe i shtojme nga pak miellin duke e trazuar vazhdimisht. Mases qe krijohet i japim forme te rrumbullaket dhe e vendosim ne tepsi per ta pjekur ne temp 180 grade rreth 20 min.

Nderkohe ne pergatisim sherbetin dhe i veme te vlojne sheqerin, ujin dhe limonin se bashku per 5 minuta. Kur embelsira te jete pjekur dhe ftohur pak ia hedhim siper.
Share this: