Nuk keni pse ta blini, me këtë recetë mund ta bëni sallatën ruse

0
264

Sallata ruse është një pjatë popullore e kuzhinës ruse që përdoret shpesh si sallatë me bazë perimesh. Kjo sallatë është e bërë me disa ingredientë themelorë dhe zakonisht përbëhet nga copa të vogla të patates, karrota të gatuara, fasule të bardha, erëza dhe majonezë.

Për të përgatitur sallatën ruse, zakonisht filloni duke zier patatet dhe karroten derisa të jenë të buta, pastaj i prerë ato në copa të vogla. Fasulet e bardha, të konservuara ose të freskëta, janë shtesë tjetër e rëndësishme për këtë sallatë. Pas përgatitjes së perimeve, përzieni ato së bashku në një tas të madh dhe shtoni erëza sipas preferencave tuaja, si kosi i ëmbël, piperi dhe kripa. Më pas, shtoni majonezën dhe përziejini mirë derisa të krijoni një konsistencë të përshtatshme të sallatës.

Sallata ruse është një zgjedhje e shkëlqyeshme për piknik, darka ose festat e ndryshme. Mund të përdoret si pjatë kryesore ose si pjesë e një shtrati të gjerë të sallatave. Mund të shtoni edhe disa ingredientë të tjera sipas dëshirës, si mizëra të marinuara, kukesha të freskëta ose pickles, për të dhënë një shije më të veçantë sallatës ruse.

Kombinimi i shijes së butë të perimeve me majonezën e shijshme bën sallatën ruse një zgjedhje të shijshme dhe të thjeshtë për t’i pëlqyer shumë njerëzve.