Patëllxhanë me djathë në furrë; Receta e shefit të njohur italian do t’ju bëjë të lëpini gishtat, është kaq e lehtë dhe e shijshme

0
362

Nga: Linda Fishta

Fotografia: Armand Habazaj

Melanzane veloci al forno con mozzarella e pomodoro – Il …

PËRBËRËSIT PËR DY PERSONA: » 1 patëllxhan » 125 g djathë Mozzarella » salcë domatesh, kaperi me kripë, rigon, » vaj ulliri, kripë kokërrmadhe, kripë e imët sipas nevojës

PËRGATITJA: 1Presim patëllxhanin në feta ½ cm të trasha. I spërkasim me kripë kokërrmadhe dhe, pasi t’i kemi vënë një peshë sipër, i lëmë për 30 minuta të kullojnë lëngun e hidhur në një kullesë makaronash. 2Pas kësaj kohe, u heqim kripën e tepërt, i shpëlajmë me ujë, i thajmë me një pecetë të pastër dhe i pjekim nga të dyja anët mbi një pllakë gize ose në një tigan të sheshtë pa vaj. I vendosim fetat e patëllxhanit në një tavë të lyer me vaj ulliri, por i vendosim në mënyrë që të mos jenë shumë mbi njëra-tjetrën.

I spërkasim me vaj ulliri, salcë domate, rigon dhe kaperi, të cilët i kemi shpëlarë me ujë e tharë me letër kuzhine. Vendosim sipër djathin Mozzarella të prerë në copa të vogla dhe e vëmë të piqet për rreth 20 minuta, në furrë të ngrohur më parë në temperaturën 180° C. E konsumojmë menjëherë.

Nese ju pelqen kjo recete shperndajeni ne profilet tuaja