Presh me mish të grirë

Përbërësit:

1,5 kg presh

2 kokrra qepë

1 lgj salcë + pak spec i kuq

Kripë dhe piper

1 gjethe dafine

Vaj ulliri

1 lgj uthull ose limon (sipas dëshirës)

Përgatitja:

Pastrojmë preshët dhe i presim ato në gjatësi 3 cm pjerrtas. Në një tenxhere me vaj kaurdisim qepën të grirë hollë deri sa jao të zbutet dhe të behët transparente. Shtojmë mishin e grirë dhe së bashku i kaurdisim deri samishi të ndryshojë ngjyrë dhe të thërrmohet plotësisht. Shtojmë preshët dhe i trazojmë duke i vendosur kapakun. I lëmë deri sa të ulin pak volumin. Shtojmë salcën, specin e kuq, krioë, piper të zi, dafinë dhe uthull ose limon. Pasi i trazojmë ngadalë , i vendosim përsëri kapakun me qëllim që preshi të nxjerrë lëngun e tij. Shtojmë 1 filxhan çaji ose 1 gotë ujë të nxehtë. Ulim temperaturën në mesatare dhe e lëmë të ziejë ngadalë për 40 minuta, duke e kontrolluar herë pas here që uji të mos shterojë plotësisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *