Qumështor

Përbërësit

3 vezë
5 lugë gjelle miell
200 gr gjalpë
200 gr sheqer
500 ml qumësht

Përgatitja
1
Në një tas hedhim vezët, sheqerin dhe i rrahim mirë derisa sheqeri të jetë tretur tërësisht.
2
Më pas shtojmë qumështin, gjalpin dhe miellin dhe i përziejmë mirë për 5 minuta.
3
E hedhim të gjithë masën në tavën e lyer me pak gjalpë dhe e pjekim në furrë për 25 minuta në 170 gradë Celsius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *