Tarator me Kungulleshka

Përbërësit

2 lugë gjelle vaj ulliri
2 thelpinj hudhër
1 lugë kafeje kripë
pak piper
400 gr kos
1 kungulleshkë (të prerë në pjesë të vogla)

Përgatitja
1
Në një enë kombinoni vajin e ullirit, hudhrat, kripën, piperin dhe i trazoni mirë. Më pas shtoni kosin dhe i trazoni përsëri.
2
Në një tigan me pak vaj ulliri shtoni kungulleshkat dhe i lini të skuqen rreth 5 minuta. Tani i shtoni tek ena ku hodhëm kosin dhe i trazoni mirë.
3
I përzieni mirë dhe para se ta shërbeni i shtoni pak majdanoz. Taratori është gati!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *