Receta e një omëlete të shijshme për fëmijët tuaj!

Përbërësit:

 • 1 qepë e grirë imët
 • 2 thelpi hudhra të shtypur
 • 1 lugë gjelle rozmarinë e tharë
 • 450 gram pure kungulli
 • 250 gram pure patateje e ëmbël
 • 150 gram bajame të bluara
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • kripë, piper
 • 4 vezë të rrahura
 • 100 gram djath kaçkavall
 • 3-4 pomodorini
   

Përgatitja:

 • Merrni një tavë dhe vendosni një letër pjekjeje. E lyeni me pak vaj ulliri. Në një enë kombinoni kungullin, patatet, bajamet, erëzat dhe i trazoni mirë.
 • Shtoni pluhurin pjekës, djathin dhe në fund vezët. Sipër vendosni pomodorinit.
 • Masën e shtroni tek tava dhe e fusni në furrë për 40 minuta, në temperaturë 200 gradë celsius.

Kjo omëletë, me sasinë e përbërësve është e përshtatshme për 3-4 persona. Shijojeni!