Sallatë me patëllxhanë

Përbërësit:

3-4 patëllxhanë

1 kokë hudhër

Majdanoz-kopër

50 gr arra

3 lugë gjelle vaj ulliri

Kripë

2 lugë gjelle uthull

Përgatitja:

Patëllxhanët i pastrojmë dhe pasi i presim i vendosim në ujë me kripë për 20 minuta. I kullojmë dhe I lajmë me letër kuzhine. Spërkatim një tigan zgare me vaj luledielli dhe pjekim fetat e patëllxhanit. Qërojmë hudhrat dhe I grijmë ato imët. I trazojmë në një tas me kripë, uthull, vaj ulliri dhe i përziejmë mirë. Rendisim në një pjatancë fetat e patëllxhanit dhe I spërkatim me hudhrat, vajin dhe uthullën. Shpërndajmë arra të grira dhe majdanoz me kopër. Këtë shtresë mund ta përsërisni deri sa të përfundoni komplet fetat e patëllxhanit. Në fund spërkatim me vaj ulliri dhe e shërbejmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *