Tavë me perime dhe vezë

Përbërësit:

600 gr patate

250 gr speca jeshil

200 gr speca të kuq

4 kokrra vezë

4 salçiçe

100 gr djath

Kripë

Vaj luledielli

Përgatitja:

Qërojmë patatet dhe i presim në kubikë me brinjë 1 cm. ngrohim vajin dhe i skuqim patatet sa të zverdhen. I vendosim në një pjatë ku kemi shtruar letër kuzhine për të larguar yndyrën e tepërt.

Ndërkohë presim specat në fije ose kubikë të vegjël, edhe ato me brinjë 1 cm. Salçiçet i presim në gjysmë rrathë të vegjël. Mund të shtroni në një tavë familjare për 4 persona ose ti ndani në tava të vogla individuale.

Shtrojmë si bazë në fillim patatet e skuqura lehtë sa të marrin ngjyrë. Mbi patatet spërkatim pak kripë dhe shtrojmë një rresht me speca jeshil dhe pak speca të kuq. Vendosim mbi specat një vezë syze dhe e mbulojmë vezën me feta të holla djathi rreth e qark të bardhës së vezës. Vendosim tavën në furrë në temperaturën 180ºC për 15-20 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *