Shtate balle ishte termeti i sotem larg Shqiperise dhe ja cfare “pasoje” la

Nje nga shtetet me te forta ne bote qe i rezistojne me shume termeteve eshte Japonia.

Diten e sotme Japonia eshte lekundur me 7 balle dhe asgje nuk ka ndodhur por vetem lekundje dhe pak panik.

Por si gjithmon ne Japoni eshte normale termeti 7 ballesh dhe e kunderta ndodh ne vendin tone apo ne vende te tjera ku cdo gje mund te rafshohet.

Mediat bejn me dije se nuk ka deme dhe asgje per tu shqetesuar sepse cdo gje eshte normale.

Termete te tilla ne Japoni nuk kane ndonje efekte te madh ndryshe nga vendi jone qe 7 balle cdo gje mund te kete pasoja si 26 nentori i 2019

Tërmeti me madhësi 7.0 ballë epiqendrën e pati në det, 62 milje në juglindje të Ishujve Kuril të Rusisë, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve. (USGS).

Lekundjet ishin nënujore dhe ndodhen 100 milje nën sipërfaqen e oqeant dhe shpreosojm mos tekete ndonje tcunami.