Si të bëni shampo bio pa kimikate dhe me arome bimesh

Në këtë artikull, unë do t’ju mësoj se si të bëni shampon tuaj me rozmarinë dhe të bini në dashuri me flokët tuaj. Më beso, ia vlen të provosh! Pra, pa vonesë, le të fillojmë.

Përfitimet e rozmarinës për flokët

Rozmarina është një barishte e njohur që përdoret prej shekujsh në kuzhinë. Por a e dini se mund të jetë i dobishëm edhe për flokët tuaj? Vaji esencial i rozmarinës mund të ndihmojë në stimulimin e rritjes së flokëve dhe mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar zbokthin dhe sëmundje të tjera të kokës.

Si të përgatisni shampon me rozmarinë

Do t’ju duhen elementët/përbërësit e mëposhtëm për të bërë shampon tuaj me rozmarinë:

2 degë rozmarinë të freskët ose të thatë

Shampo pa paraben, nëse është e mundur neutrale ose shampo e krijuar posaçërisht për bebe.

2 gota ujë të filtruar

1 shishe plastike

Përgatitja:

Për të bërë shampon me rozmarinë, ndiqni këto hapa:

Hidhni dy gota ujë në një tenxhere.

Shtoni degëzat e rozmarinës dhe lërini të ziejnë.

Fikni zjarrin dhe mbulojeni tenxheren kur shikoni që uji ka ndryshuar ngjyrë.
Lëreni të qëndrojë gjatë natës.

Të nesërmen filtrojeni lëngun e gjetheve të rozmarinës me një kullesë ose një qese lecke që nuk lejon që mbetjet e rozmarinës të kalojnë.

Tani duhet të bashkojmë një shishe ku do të kemi shampon e bërë vetë me rozmarinë.

Për të bërë shampon, vendosni shampon neutrale në një shishe plastike. Më pas shtoni ujin e rozmarinës. Është e rëndësishme që përzierja të mos jetë shumë e lëngshme në mënyrë që të ketë një konsistencë të mirë.

Përziejeni mirë dhe lëreni të pushojë për disa ditë përpara se ta përdorni.
Ju mund ta përdorni këtë shampo të bërë në shtëpi sa herë që lani flokët. Do t’i shihni ndryshimet shpejt dhe do t’ju pëlqejnë rezultatet.

Ju pëlqen ky artikull? Ndani me miqtë tuaj!