Spaghetti Bolognese

Spaghetti Bolognese

Përgatitija:
1 pako spaghetti
1 qepë e bogël e grirë hollë
1 karrotë e madhe e grirë hollë
1 degë selëri e larë mirë.
2 thelpinj hudhër të grira
2 lugë gjelle vaj ulliri
100 ml verë e kuqe
200 gr mish viçi i grirë
200 gr mish qengji i grire
100 gr mish gici i grirë
1 lugë çaji rigon
800 gr domate konservë
kripë
piper të bluar në moment
5 gjethe dafinë
1 majë lugë çaji kummel

Përgatitja:
Skuqim qepën, karrotën dhe selerin në zjarr të mesëm deri sa të fillojnë të marrin ngjyrë. Shtojmë hudhrën dhe përziejmë për rreth 1 minutë. Shtojmë mishin dhe vazhdojmë të skuqim duke përzierë vazhdimisht deri sa të reduktohet gjithë lëngu që do të nxjerrë ai dhe të fillojë të ngjisë në fundin e tenxheres. E shuajmë me verë të kuqe dhe gatuajmë duke përzierë deri sa të shterojë ajo. Shtojmë domatet, pak ujë, kripë, erezat dhe i japim valë. E mbulojmë me kapak dhe e gatuajmë në zjarr të ulët per rreth 3 orë. Gjatë kësaj kohe mund të na duhet të shtojmë pak ujë. Ziejmë spaghetti-t sipas udhëzimeve te amballazhit. Pasi të jenë bërë “Al dente”, i hedhim në tigan bashkë me pak nga uji i zieries. Shtojmë salcën dhe përziejmë mirë në zjarr të fortë deri sa salca të ketë viskozitetin e dëshiruar. Rregullojmë shijen për kripë, po të jetë nevoja dhe shërbejmë. Mund ti shërbejmë spaghettit dhe siç janë dhe tu hedhim salcën sipër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *