Supë me kungull, bizele dhe kos

Përbërësit:

300 gr kunguj

1 kokërr qepë

300 gr bizele

1 l lëng perimesh

500 gr salcë kosi

Nenexhik

2 lgj lëng limoni

Kripë dhe piper i zi

Pak kungull për dekor

4 lgj vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tenxhere hedhim vaj dhe kaurdisim në të qepën me kungullin për 5 minuta. Më pas shtojmë kripë dhe bizelet dhe i përziejmë. Shtojmë edhe lëng perimesh të nxehtë dhe i lëmë të ziejnë për 10 minuta.

Largojmë tenxheren nga zjarri dhe e lëmë të bjerë pak temperature e lartë. Shtojmë gjithashtu salcë kosi dhe nenexhik. E kalojmë supën në blender dore dhe e kthejmë atë në pure, rregullojmë shijen me kripë, piper e lëng limoni.

E shërbejmë supën duke vendosur në qendër disa kubikë me kunguj të njomë të spërkatur me vaj ulliri dhe nenexhik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *